پرش لینک ها

جشنواره جابربن حیان، محلی برای پرورش پژوهش و جستجوگری علمی در دانش آموزان

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ستاد ویژه نانو فناوری ریاست جمهوری

ستاد ویژه نانو فناوری ریاست جمهوری

فدراسیون جهانی مخترعین

فدراسیون جهانی مخترعین

شروع جشنواره

از اردیبهشت 1403

ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی، متوسطه اول و دوم

ایجاد روحیه خلاق در دانش‌آموزان و تربیت نسلی پژوهشگر، یکی از مهمترین هدف‌های نظام تعلیم وتربیت است در سال های اخیر آموزش و پرورش با همکاری سازمان های مختلف اقدام به برگزاری مسابقات و جشنواره های دانش آموزی به منظور استعداد یابی دانش آموزان کرده است. یکی از طرح هایی که در 4 الی 5 سال اخیر مطرح شده و علاقه‌مندان بسیاری را به خود جذب نموده است، جشنواره بین المللی جابر ابن حیان می‌باشد. این جشنواره برای دانش آموزان مقطع ابتدایی بوده و هدف از برگزاری آن آماده کردن دانش آموزان در زمینه های پژوهشی و تحقیقاتی است تا برای انجام تحقیقات و پروژه‌های بزرگتر و پیچیده‌تر در آینده آماده شوند.

دانش آموزان در جشنواره جابربن حیان چه چیزی بدست می آورند

دانش آموزان در حال كار روی پروژه، درواقع از طریق روش علمی راه حل هایی برای مسائل زندگی واقعی خود پیدا می كنند و در این فرایند، معلمان با سوق دادن امر یاددهی و یادگیری به سمت جستجوگری و كاوشگری، فرصتی را برای دانش آموزان ایجاد میكنند تا آنها خود به ساخت دانش و كسب مهارتها بپردازند و مسئولیت یادگیری خویش را بپذیرند.
پروژه ی علمی به علت ماهیت هیجانی و اكتشافی، میل به یادگیری را در دانش آموز تقویت میكند و به علّت ماهیت فرایندی راه و روش یادگیری را نیز به او می آموزد بنابراین میتواند ابزاری بسیار قوی در خدمت تعلیم و تربیت به معنای واقعی باشد و فرصتهای متنوع یادگیری را با در نظر گرفتن هوشهای چندگانه دانش‌آموزان در راستای شکوفایی و تبلور استعدادهای آنان ایجاد نماید.
دانش آموزان می توانند موضوعات پژوهش های خود را از هر یک از كتاب های و موضوعات درسی و یا غیردرسی انتخاب و اجرا نمایند. موضوع پروژه های علمی باید در راستای دروس علوم تجربی و یا ریاضیات باشد و ماهیت علمی تجربی متناسب با دانش مقطع شرکت کننده داشته باشد.

اهداف برگزاری جشنواره جابربن حیان

برای اجرای یک پروژه علمی در جشنواره جابربن حیان 1402 عناصر مختلفی مورد توجه باید قرار گیرد

تابلو نمایش

یک تابلو به شکل سه دیواره ای در ابعاد استاندارد می باشد که دستاوردهای جمع آوری شده و مهم دانش آموزان به آن چسبیده و در تاریخ نمایشگاه برای دید عموم به نمایش گذاشته می شود.

مواد نمایش

شامل نمونه های ساخته شده و یا جمع آوری شده، دستگاه های استفاده شده و یا طراحی شده و ...

گزارش کتبی

به منظور استفاده دیگر حظار و دانش آموزان، گزارش از روندی که توسط تیم یا دانش آموز طی شده، نتیجه حاصله و مفهوم محصول ایجاد گردیده، باید به شکل استاندارد و گزارش وار نوشته شده و در دسترس عموم و روی میز کار قرار گیرد.

123 thumbs up

دفتر کارنما

که تمام جزئیات روند طی شده اعم از تاریخ ها و وسایل و مواد مورد استفاده تماما در آن شرح داده شده است.

بخش جوان جشنواره خوارزمی خود دارای دو زیرمجموعه دانش‌آموزی و دانش پژوهان و فناوران است

دانش آموزان مقطع دوم متوسطه در بخش دانش آموزی شرکت می‌کنند که سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان متولی برگزاری آن است و در رشته های برق و الکترونیک، کامپیوتر، مکانیک ، مکاترونیک، عمران و معماری، علوم زیستی و پزشکی، کشاورزی و منابع طبیعی ،فیزیک و نجوم، شیمی، فناوری نانو، ریاضی، زبان و ادبیات فارسی، علوم دینی و قرآن‌پژوهی، علوم اجتماعی و روان‌شناسی، هنر، سلول‌های بنیادی، علوم شناختی، هوش مصنوعی و سایر زمینه‌های علمی و هنری به رقابت می پردازند.

چطوری میتونم توی جشنواره جابر بن حیان شرکت کنم؟

طرح جابر در سه سطح مدرسه ای، منطقه ای و استانی برگزار می شود.

نحوه ارسال آثار به دو صورت حضوری در جشنواره جابربن حیان و بارگذاری آثار در شبکه شاد می باشد. تمامی پروژه هایی که در شبکه شاد قرار داده می شوند باید دارای شناسنامه (موضوع پروژه، نوع پروژه، نام و نام خانوادگی دانش آموز، پایه تحصیلی، نام استان، نام شهرستان یا منطقه، نام مدرسه، نام معلم راهنما) باشند. شما بعد از دیدن چالش های مربوط به جشنواره جابر بن حیان در بینا پلاس آمادگی خودتون رو برای این جشنواره چندبرابر می کنید.

مشاهده
بکشید