پرش لینک ها

جشنواره بین المللی قصه گویی

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

ستاد ویژه نانو فناوری ریاست جمهوری

ستاد ویژه نانو فناوری ریاست جمهوری

فدراسیون جهانی مخترعین

فدراسیون جهانی مخترعین

شروع جشنواره

از اردیبهشت 1403

ویژه دانش آموزان دوره ابتدایی، متوسطه اول و دوم

جشنواره بین المللی قصه‌ گویی، فستیوالی است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به عنوان یكی از متوليان امر فرهنگ و هنر و ادب در حوزه كودک و نوجوان آن را برگزار می‌ کند. کانون تلاش كرده‌است تا قصه گویی را به عنوان یک ابزار ارزشمند تربيتی حفظ و تقویت كرده و آن را گسترش دهد و برای دستیابی به این مقصود بيست و چهار دوره جشنواره بين‌المللی قصه‌ گویی را برگزار كرده‌است.

بخش های مختلف جشنوار

این جشنواره در 5 بخش قصه گویی مدرن و كالسيك، قصه گویی آئينی سنتی، قصه گویی به زبان اشاره،قصه گویی90ثانيه‌ای و بخش بین الملل برگزار میشود.

بخش قصه گویی مدرن و کلاسیک (ملی)

در قصه گویی كلاسيك قصه‌هایی از روزگاران كهن، تاریخ، سنتها، مذهب، آداب، قهرمانیها و ... از منابع شفاهی یا كتبی كه توسط قصه‌گو به شيوه قصه‌گویی متداول اجرا می‌شود. در قصه گویی مدرن قصه هایی كه به صورت خلاقانه در اجرا و متن با استفاده از تصویر و سایر ابزارهای خلاق و از منابع شفاهی یا كتبی توسط قصه‌گو اجرا می‌شود.

قصه گویی آیينی-سنتی

در این بخش قصه‌گو باید با نگاه به سنتها و آیینهای دینی و ایرانی، قصه ها را در یکی از قالبهای نقالی، پرده- خوانی، یا شمایل‌گردانی روایت کند.

بخش بین الملل

این بخش به موازات بخش ملی به شکل رقابتی میان قصه‌گویان ایرانی و غیرایرانی برگزار میشود و قصه گویان قصه‌های خود را با رویکردهای چهارگانه جشنواره انتخاب کرده و با تکنیکهای متداول و معرفی شده در حوزه قصه گویی، به اجرا میپردازند.. شرکت کنندگان این بخش شامل برگزیدگان سطوح منطقه ای، ملی و بين المللی جشنواره های قبل، قصه گویان و مجریان حرفه‌ای ، قصه گویان علاقه مند از كشورهای دیگر هستند دانش آموزان می توانند موضوعات پژوهش های خود را از هر یک از كتاب های و موضوعات درسی و یا غیردرسی انتخاب و اجرا نمایند. موضوع پروژه های علمی باید در راستای دروس علوم تجربی و یا ریاضیات باشد و ماهیت علمی تجربی متناسب با دانش مقطع شرکت کننده داشته باشد.

قصه گویی زبان اشاره

در این بخش قصه با زبان اشاره‌ی فارسی تعریف میشود و مختص بزرگسالان 18 سال به بالاست.

قصه گویی90 ثانيه ای (قصه زندگی خانواده من)

در این بخش قصه گویان در یک ویدئوی 90 ثانیه ای، برش یا بخشی از زندگی و خانواده خود را روایت می‌کنند. چنانچه قصه زندگی متاثر از محورهای اصلی جشنواره باشد پذیرش و داوری اثر در اولویت خواهد بود. این قصه گویی باید بصورت تك نفره بوده و قصه‌گو از آغاز تا پایان، در فيلم حضور داشته باشد.

اهداف برگزاری جشنواره قصه گویی

چطوری میتونم توی جشنواره قصه گویی شرکت کنم؟

نوجوانان 12 سال به بالا، بزرگسالان و حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و تمامی علاقه ‌مندان به قصه ‌گویی می‌توانند با ثبت نام و بارگذاری اثر در سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این رویداد شرکت کنند.

شما بعد از دیدن چالش های مربوط به جشنواره قصه گویی در بینا پلاس آمادگی خودتون رو برای این جشنواره چندبرابر می کنید.

مشاهده
بکشید